“Üres padok” emlékjel-avató

2016. október 21. “Üres padok” emlékjel-avatás

avatas_2016-10-21_1 avatas_2016-10-21_2

Az avató ünnepséget 2016. október 21-én, pénteken 9:30 órakor tartottuk az iskola I. emeleti folyosóján.

Az „Üres padok” program keretében az iskolából 1944-ben elhurcolt és a holokausztnak áldozat esett egykori diákunk Grosz Ágnes Sarolta emlékjelének felavatására került sor.

Az emlékjel Zsiga Renáta a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatójának munkája.A kutatást Sándor Tamásné Kardos Anna és Schiffer Éva tanárok vezették.

A program az Emberi Erőforrások Minisztérium támogatásával valósult meg.

Vendégeink voltak:

Kirschner Péter a Magyar Zsidó Kulturális egyesület elnöke
Takáts Annamária Magyar Zsidó Kulturális egyesület ügyvezetője
Dr. Ralph Scheide Osztrák Köztársaság budapesti nagykövete
Röhrig Géza Kossuth-díjas magyar színész, író, költő, énekes, az Oscar-díjas Saul fia című film főszereplője.
Kelényi György (Bolyai János Általános Gimnázium volt tanulója) , művészettörténész egyetemi tanár., MTA doktora
Szerdócz J. Ervin MAZSHISZ Újpesti Hitközség rabbija
Dr. Fónagy János, Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára
Fekete Ildikó és dr. Maklári Gábor Holokauszt Emlékközpont munkatársai
Borszéki Gyula XIII. kerület alpolgármestere
Pokorni Zoltán XII. kerület polgármestere
Danyi Vilmos Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum szakmai főigazgató-helyettes

avatas_2016-10-21_4 avatas_2016-10-21_5

avatas_2016-10-21_6 avatas_2016-10-21_7 avatas_2016-10-21_8 avatas_2016-10-21_9 avatas_2016-10-21_10 avatas_2016-10-21_11 avatas_2016-10-21_3 avatas_2016-10-21_12 avatas_2016-10-21_13

“Üres padok” emlékjel-avató Kisvárdán és Budapesten

A HOLOKAUSZ ÁLDOZATÁVÁ VÁLT EGYKORI DIÁKTÁRSUNK TISZTELETÉRE

GRÓSZ ÁGNES SAROLTA

(Nógrád, 1932. június 27 – Auschwitz, 1944)

A II. világháború ideje alatt a Váci út 21-ben két iskola működött. Egy Községi Elemi iskola 6 évfolyammal és egy Polgári Leányiskola négy évfolyammal. Az 1943/44-es tanévben Grósz Ágnes Sarolta a Polgári Leányiskola II.B osztályos tanulója volt. A következő tanévben neve már nem szerepelt az iskola tanulói között. A Páva utcai Holokauszt Emlékközpont adatai bizonyítják, hogy az iskola egykori diákját 1944 nyarán az auschwitzi haláltáborban mintegy hatszázezer magyar társával együtt meggyilkolták.

Ki volt Grósz Ágnes Sarolta?

Édesapja Grósz Aladár Fülöp kereskedő volt szülőfalujában Nógrádon. Édesanyja, Kornfeld Mária Léván született, de családjával Újpestre költözött és ott élt házasságkötéséig. A házaspár Nógrádon élt és ott született mindkét gyermekük, József 1931-ben, Ágnes a következő évben, 1932. június 27-én.

Azt nem tudjuk, hogy a testvérek hol jártak elemi iskolába, de az biztos, hogy Ágnes az 1943/44-es tanévben a Váci út 21. szám alatti Polgári Leányiskola II.B osztályos tanulója volt. Az iskolai törzskönyvben az „apa neve” mellett nem állt sem foglalkozás, sem lakcím, mivel az édesapját addigra már elvitték munkaszolgálatra. Szállásadóként anyai nagyanyja, Kornfeld Józsefné neve és lakcíme, az újpesti Fóti út 11. olvasható. A ház ma is áll a Fóti út és Czuczor utca sarkán.

Újpesten az 1940-es években körülbelül 14000 olyan lakos élt, akiket az akkori kirekesztő antiszemita törvények zsidónak minősítettek. Az újpesti zsidó lakosokat 1944 májusában csillagos házakba költöztették, majd gettóba zárták. Június 24-én a Magdolna városi pályaudvarra, onnan a békásmegyeri és budakalászi téglagyárba hurcolták őket. 1944. július 11-én kezdték meg az újpesti zsidók deportálását Auschwitzba.

A 12 éves kislány és családja is ezt az utat járta végig. Mind a Páva utcai Holokauszt Emlékközpont adatai, mind pedig a nógrádi polgári halálozási anyakönyvben található bejegyzés bizonyítja, hogy a Grósz család a Holocaust áldozata lett. Grósz Aladár Fülöpöt, feleségét, Kornfeld Máriát illetve két gyermeküket, a 13 éves Józsefet és a 12 éves Ágnes Saroltát Auschwitzban 1944 nyarán ölték meg.

Iskolánk diákjai és tanárai fontosnak tartják, hogy szembenézzünk múltunkkal, kérdéseinkre valós válaszokat keressünk. Napjainkban a rasszizmus, az antiszemitizmus, a kirekesztés és a gyűlölet újra erősödik. Ezért kell emlékeznünk és emlékeztetnünk a fasiszta diktatúrák áldozataira kortól, nemtől, vallástól függetlenül.

Az emlékjel kihelyezését az „Üres padok” program tette lehetővé. A programot a Holokauszt Emlékközpont és a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület kezdeményezte és az Emberi Erőforrások Minisztérium támogatásával valósult meg.

Az emlékjel Zsiga Renáta, a Moholy Nagy Művészeti Egyetem hallgatójának munkája.

A kutatást Sándor Tamásné Kardos Anna és Schiffer Éva tanárok vezették.

Budapest, 2016. október 21